Összefoglaló beszámoló a kirándulásról


 

Határtalanul tanulmányi kirándulás hetedikeseknek

Összefoglaló

 

Iskolánk hetedik évfolyamos diákjai a „Határtalanul tanulmányi kirándulás hetedikeseknek” című program keretén belül Erdélyben tölthetett el néhány csodás napot, melyet a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatott.

"Otthonunk" napközben

Az autóbuszos kirándulás egyik programeleme erdélyi várak megtekintése volt. Vajdahunyad várában idegenvezetőnk körbevezetett a termeken, bemutatta a vár történetét.  Solymosvárnak és Kolc várának a még fennmaradt romjait néztük meg túrázások keretében, mert igencsak mászni kellett, de a látvány megérte. A Torockószentgyörgyi vár romját sajnos csak a buszból láttuk az esőzés miatt, az odavezető út is le volt zárva sárcsuszamlás miatt, a gyerekek nagy szomorúságára, mert ők készültek az újabb kalandos-mászós vártúrára.

Vajdahunyad vára







Wuhuuuu

Mászunk, mászunk... Solymosvár felé félúton


Solymosvár

Lefelé a Maros völgyébe

Kolc vára

Lentről a vár - ez sem volt meredek... á, nem ;-)

Egy kápolna az erdő mélyén - Kolc vára alatt

Torockószentgyörgyi vár - szakadó esőben, felhőben a távolból

Déva vára







 Ha már nem tudtuk a hegyes-dombos vidéket bevenni, hirtelen kompromisszumos döntésként meghódítottuk a föld belsejét. A szakadó esőben kihívás volt el- és bejutni a Tordai sóbányába. A gyerekek űrbéli kalandként emlegetik a bánya felfedezését, ahol még az Óriáskerékre is felülhetett, aki meg akarta hódítani a magasságot!


A bánya működésének bemutatása


Fentről... félelmetesen magasan voltunk :-)





Csónakázó tó





Óriáskerék

 Máriaradnán, a barokk templomban Reinholz András kanonok-plébános mutatta be a zarándokhely egyedi kegytárgyait.


A kanonok úr előadása mindenki számára érdekes volt



Játékos történelmi vetélkedőn is részt vettünk Marosillyén, Bethlen Gábor szülőházában. Az életrajzi előadással egybekötött totó kitöltése után, korhű ruhákat, eszközöket próbálhattak ki a gyerekek.

Rendhagyó óra




A gyerekek kipróbálták a korhű öltözeteket




Utunk során 3 emlékhelyen mini ünnepség keretében helyeztük el koszorúinkat.  Aradon a vértanúk neveit soroltuk fel, megemlítve a történelmi eseményt, melyhez kapcsolódnak. Nagyszalontán Arany János szobránál, Kolozsváron Dsida Jenő sírjánál verseikből idéztünk részleteket, illetve Apáczai Csere Jánosról tartottak ismertetőt Kolozsvári diákok, hogyan kapcsolódik neve a magyar nevelésügyhöz.

Aradi emlékmű

Arany János szobra

Apáczai Csere János síremléke - koszorúzás a külhoni diákokkal

Gyulafehérvár és Kolozsvár városa szépségével, épületeinek gazdag díszítettségével lenyűgözött minket. Kolozsváron vendégségben jártunk a város egyik legnagyobb múlttal rendelkező iskolájában, az Apáczai Csere János Elméleti Líceumban, amely magyar tanítási nyelvű iskola.

Az egész naposra tervezett változatos programot a szakadó eső kicsit csorbította, de a lelkes erdélyi és magyar diákok nem hagyták lelkesedésüket letörni! A délelőtti ünnepélyes koszorúzás után bejártuk az épületet, órákra kukkantottunk be, megnéztük a tankönyveket, beszélgettek a diákok, és a modern technikát kihasználva rögtön ismeretségek/barátságok kötődtek az online felületeken is.









A külhoni és az itthoni hagyományainkról kiselőadást tartottak a gyerekek és hetedikes diákjaink utolsó nagy műsorukat is bemutatták, melyet március 15-i nemzeti ünnepünk alkalmával adatk elő az iskolának, és Eger város ünnepi programsorozatának kereti között a Nemzedékek terén.

Az apáczais diákok a városi séta alkalmával a náluk is igen népszerű táncos flasmobbal leptek meg minket, hát táncra perdült mindenki.


Vörös Alpár István Vita igazgató úr az udvaron beszédet tartott vendégeinek, majd az épület dísztermébe vezetett, ahol megtekintettük az aktuális levelező kiállításukat.





A délutánra tervezett nagy sporteseményt, a kinti sportpályán, sajnos elmosta az eső, de a tornateremben azért összecsaptak a diákok kidobó keretében.



A programokat és vendéglátást Egerhez és iskolánkhoz kötődő ajándékokakkal köszöntük meg, melyekből mindenkinek jutott egy-egy.


A Házsongrádi temető és az iskolai életbe való betekintés mellett Kolozsváron még számos épületet megnéztünk.












Nagyenyeden a kollégium alatti borászatban a helyi bortermelésről tartottak nekünk bemutatót. Jókai Mór A nagyenyedi két fűzfa című elbeszélése a helyhez kötődő históriát jeleníti meg, ezt hamarosan olvassák a hetedikesek kötelező irodalomként, így a történet említése olvasási kedvre derítette a tanulókat.





Nagyvárad még az ortodox húsvét ünnepkörét idézte, a várban is húsvéti nyuszik, tojások voltak kihelyezve.

A hazafelé út egy részén kibújt a napocska a zord felhők közül, így egy utolsó várhódítást még be tudtunk iktatni Sebesvár romjainál mindenki nagy örömére, és kicsit dideregve a nagy szélben, a Királyhágón is szétnéztünk.

Sebesvár






Királyhágó


Szállásaink Csernakeresztúron és Magyarlónán voltak. Vendéglátóink helyi finomságokkal készültek nekünk, például az áfonyás pite fenomenális ízélményt nyújtott! Egyik este a gyerekek személyesen hallgathatták meg az egyik vendéglátó elbeszélését, ő hogyan élte meg a magyarlakta területek elcsatolását. Láthatóan megérintette ez a beszélgetés a tanulókat, hiszen más könyvekben olvasni valamiről, és más élőszóban valaki élettörténetét meghallgatni!

Csernakeresztúr









Magyarlóna






Az egésznapos programok mindig estig kitartottak, de azért esténként egy kis mókára mindig volt idő.




A sok szép látnivalót, élményt nehéz leírni, szinte lehetetlen visszaadni szavakkal. Egy kis töredékét próbáltuk itt leírni, képekkel illusztrálni, inkább javasoljuk, hogy aki csak teheti, menjen, és élje át azt a kalandot, amiben mi részesülhettünk!

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2024. 05. 06. - Első nap

2024. 05. 07. - Második nap