2024. 05. 07. - Második nap

Határtalanul

Várkastély a Kárpátokban – Lovagkirándulás Erdélyben

 



2024. 05. 07.

2. nap

 

0. Reggelik külön-külön






Fanatasztikus házias ízekkel kínáltak minket a szállásokon.

1. Vajdahunyad várahttps://kirandulastippek.hu/del-erdely/vajdahunyad-vara

 

Vajdahunyad vára Erdély legimpozánsabb és leglátványosabb, teljesen épen maradt középkori vára, a régió leghíresebb turisztikai látványossága. A lenyűgöző gótikus várkastély, egyik legnagyobb magyar regényírónk, Mikszáth Kálmán szavaival élve a "várak királya". A Vajdahunyad csúnya, ipari városa fölé emelkedő dombon büszkén trónoló sasfészek hat évszázad történelmének emlékét őrzi és hirdeti, nemcsak a Hunyadiakét, hanem erdélyi fejedelmek és hányatott sorsú családokét is. Ez a vár szolgált mintául a sokak számára ismert, az 1896-os millenniumi ünnepségek részeként a Városligetben épült Vajdahunyadvár megmintázására.

 



Az eddigiektől eltérő vár csodálatosan felújított termeivel lenyűgözte kiránduló csapatunkat. Elölször kívülről tekintettünk meg a monumentális emlékművet, majd körbejártuk belső termeit. A vár kápolnája ragadta meg leginkább a gyerekek érdeklődését.


2. Kolc-várahttp://www.retyezat.ro/docs/Kolcvar.pdf , https://hu.wikipedia.org/wiki/Kolcv%C3%A1r

Kolc-vár vagy más néven Kendeffy-vár a XIV. század elejére datálódik. A Cândea din Rîu de Mori család alapította, amely utóbb a Kendefi nevet vette fel. A híd közelében, a folyó folyásának jobb oldalán, láthatók a második nemesi udvar romjai, melyek a Kendeffy családhoz tartoztak, melyet késıbb a „vadászok háza” név alatt ismertek. Több jel mutat arra a gondolatra, hogy ezek a helyek, és elsısorban a Kolc-vár, voltak ihletı forrásai a francia Verne Gyula regényírónak a „Várkastély a Kárpátokban” regénye számára.

 


Csodálatos erdei ösvényen jutottunk fel a várhoz, ahol hihetetlenül jól éreztük magunkat közösen és meghallagattuk az idegenvezető érdekfeszítő történeteit a várról. 

A Kendeffy család várának lábánál egy másik épületük romját a buszról tekintettük meg a megmaradt rom állapotára és rossz környezetére való tekintettel.

3. Retyezát-csúcshttps://www.turistamagazin.hu/hir/a-retyezat-hegyseg, https://sherpa.ro/retyezat-hegyseg/

A Retyezát a Déli-Kárpátok egyik legismertebb hegysége és különleges természeti adottságai, élővilága révén, Románia első nemzeti parkja (1935 óta). Népszerűségét kiugró, piramisszerű sziklacsúcsainak, száznál több leírhatatlan szépségű glaciális tavának, változatos tájainak köszönheti. A sziklacsúcsokról belátható táj, a szomszédos hegyek látványa leírhatatlan élményt nyújt azoknak, akik felkapaszkodnak rájuk. Az éles sziklagerincek között egykori gleccserek jégvájta teknővölgyei húzódnak meg, sűrűn fűszerezve kisebb-nagyobb tengerszemekkel.

 


A Kolc-vár romjairól gyönyörű kilátásunk volt a havas  Retyezát-csúcsra.



Retyezát-csúcs: a gyerekek meglepődve tapasztalták, hogy havas a csúcs felső része és mint megtudtuk egészen a nyári szünet kezdetéig taláható ott fenn hó.

4. Déva vára  https://kirandulastippek.hu/del-erdely/deva-vara , https://studhist.blog.hu/2017/11/30/deva_vara_es_a_tizenket_komives

A Dévát uraló várhegy vulkanikus oromzatán látható a legendával átitatott emblematikus Déva várának romja. A már messziről látható szabályos kúp alakú hegyen, a Maros partján, stratégiai helyen épült erődítmény falai közül káprázatos kilátás nyílik.

 


Legnagyobb sajnálatunkra a Déva-várába felvivő felvonó nem működött, de nem adtuk fel és mindenki saját magát felülmúlva felmászott a várba. Onnan lélegzetelállító kilátás nyílt a környékre. 

5. Magna Curiahttps://kastelyerdelyben.ro/castle/castelul-bethlen-deva-bethlen-kastely-magna-curia-deva-bethlen-castle-magna-curia-deva/?lang=hu , https://lexikon.adatbank.ro/mobil/muemlek.php?id=368 , https://www.welcometoromania.eu/DN76/DN76_Deva_m.htm


A dévai domb tövében található egy XVI. századbeli épület a Magna Curia (Nagy Udvarház). Bethlen Gábor 1621-ben átalakította, akkor kapta ezt a ma is látható barokk stílust. Falán napóra volt, sajos ennek már nyoma veszett. Jó hír, hogy a kastély restaurálása során felépítették a már régen eltünt hattyús kutat. Jelenleg a kastély falai között a "Dák és Római Civilizáció Múzeuma" van, de az épületen felújítási munkálatokat végeznek. Ám ha újra menyitja kapuit érdemes elmenni oda, hiszen az ódon falak között, igen sok érdekes tárgyra bukkanhatunk.

 



A Magna Curia-t Déva várának lábánál egy eldogott kis téren találtuk meg.
Sajnos mire odaértünk, mér zárva találtuk...


  Csernakeresztúron töltöttünk még egy éjszakát, ahonnan másnap új szállásra költöztünk. 

      ·          Az egész napos túra után újból közös étkezésen fogyasztottuk el az isteni finom vacsorát.

              










·         Este csapatépítő céllal összegyűltünk az egyik szálláson, ahol közös beszélgetéssel és játékkal   töltöttünk el egy órát.







Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2024. 05. 06. - Első nap