2024. 05. 09. - Negyedik nap

 Határtalanul

2024. 05. 09.

4. nap


Várkastély a Kárpátokban – Lovagkirándulás Erdélyben


 






Az előző napi esős időjárás miatt több program is kimaradt, ezért úgy döntöttünk, hogy egy kaland belefér és helyi járattal mentünk be Kolozsvárra, hogy egismerkedjünk az ottani gyerekekkel és a várossal.

 

Kolozsvárhttps://kolozsvar.eu/

Erdély fővárosa

„Senki soha hivatalosan tán ki nem mondotta a száján, és semmi hivatalos írás ki nem hirdette, de Kolozsvár Erdély fővárosa száz és száz évek óta a mai napig.” (Kós Károly, 1934)

Hunyadi Mátyás szülővárosa, Kolozsvár, a magyar históriába több mint 1100 éve vonult be: honfoglaláskori sírokat a mai város több pontján találtak.
Több mint 70 országgyűlést tartottak itt, az elsőt 1466-ban. 1541-től az Erdélyi Fejedelemség első városa ("civitas primaria").


Az elcsigázott csoport a város látképe előtt.

·       Fellegvárhttps://erdelyinaplo.ro/szabadido/az-orok-es-megszepulo-fellegvar-n-felujitjak-a-kolozsvariak-kedvenc-kilatohelyet)

A Fellegvár a régi kolozsváriak számára kirándulóhely, ahonnan jó időben szinte az egész város belátható. Eredetileg csak a dombon lévő erődöt nevezték Fellegvárnak, később az egész 405 méteres magaslat ezen a néven vonult be a köztudatba. A fellegvári erőd Giovanni Visconti tervei alapján 1713–1723 között épült császári katonai erődítményként, a Rákóczi-szabadságharc leverése után; az erődben a katonai létesítmények mellett börtön is volt. 1849-ben itt végezték ki Stephan Ludwig Roth szász evangélikus lelkészt, aki a császár megbízásából a küküllőmenti szász falvak biztosa volt. Sokáig a Fellegvár egyféle kirándulóhelynek számított, a zsúfolt hétköznapok után ide jártak egyet szusszanni a kincses város polgárai.

 


Úton a Fellegvár felé, ahonnan csodás kilátás nyílt a városra (lásd előző kép).

·       Karolina-térhttps://hu.wikipedia.org/wiki/Karolina_t%C3%A9r

A Karolina tér Kolozsvár belvárosában, az Óvárban található; a város legrégebbi piactere.

 


Útközben megtekintettük Hunyadi szülőházát is.



·       Főtérhttps://hu.wikipedia.org/wiki/F%C5%91_t%C3%A9r_(Kolozsv%C3%A1r)

A Fő tér századok óta Kolozsvár jelképe és központja, a város főtere. Házsoraiban laktak a város legtekintélyesebb polgárai, itt épültek fel a legfontosabb világi és egyházi intézmények székházai.

 



A Főtéren éppen választási program volt, így a Mátyás szobrot nem tudtuk közelről megtekinteni, de a téren található templom oldalsó bejáratánál meg tudtunk állni és meghallgatni az idegenvezető ismertetőjét.

·       Farkas utca – református templom – https://lexikon.adatbank.ro/muemlek.php?id=194

A Farkas utca Kolozsvár belvárosának (az egykor várfalakkal körülvett résznek) legdélibb utcája. Nem tartozik a város legrégibb utcái közé, az Óvár, majd a Fő térkörnyéke is hamarabb jött létre. Sokáig a város peremvidékének számított, s valószínűleg ennek köszönheti nevét is, ugyanis a hagyomány szerint a Házsongárd-oldal erdőiből télen idáig merészkedtek le a farkasok.

 A temető felé vezető úton megálltunk a templom mellett is.



·       Házsongárdi temetőhttps://kirandulastippek.hu/kolozsvar-erdelyi-medence/kolozsvar-hazsongardi-temeto

A kolozsvári Házsongárd Európa egyik legrégebbi temetőjeként nemcsak a sokévszázados magyar írásbeliség nagyjainak végső nyughelye, de az egykori békés együttélés mintapéldája az utókor számára. Sok évszázad síremlékeinek stílusa, valamint az erdélyi temetkezési szokások hűen tükröződnek a hajdani Kolozsvár déli városfalaitól emelkedő dombocskán elterülő romantikus temetőkertben.




Ide elkísért minket két tanuló az iskolából és közösen koszorúztuk meg Apáczai Csere János sírját.




·       Apáczai Csere János Kollégiumhttps://web.apaczai.ro/ujweb/

1.ismerkedés az iskolával

     Körbejártuk az iskolát és megtekintettük az éppen aktuális kiállításukat.





2. óralátogatás

      Óralátogatásra nem volt alkalmunk, mert sehogy sem tudtuk megoldani, hogy mind az
51-en beférjünk a terembe, de előtte lehetőségünk volt megnézni a könyveket és egy kicsit ismerkedni a gyerekekkel.





Az óralátogatás helyett az iskola igazgatója beszélt nekünk az iskola történetéről és szokásairól.




3.sportvetélkedő

      A sportvetélkedő előtt egy-egy tanuló a két iskolarendszer különbségeit sorolta fel, ahol több dolgon is meglepődtek (pl.: 1-10-ig van az értékelés a mi 1-5-ig értékelésünk helyett). 


Majd kezdődött a kidobó... persze, hogy mindenki győztes volt!




A vendégfogadást megköszönve ajándékokat adtunk át a gyerekekenek és tanárokank!




Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

2024. 05. 06. - Első nap

2024. 05. 07. - Második nap